מערכות מחשוב בענף האבטחה

תאריך פרסום: 
20/05/2013

ענף השמירה והאבטחה זוהה במשך שנים, כענף "אפור" המבוסס על כח אדם זמני ולא מקצועי המנוהל בצורה חובבנית. גם אם חלקו הראשון של המשפט היה נכון, הרי שחלקו השני שגוי ביותר. ניהול חברות המעסיקות מאות ואף אלפי עובדים בפריסה ארצית חייב יכולות ניהול בהתאם. למרות כל זאת, אין ספק כי הליך ההסדרה שעבר הענף בשנים האחרונות ובעיקר לאור הרגולציה החדשה חייב את החברות לעבור לניהול מתקדם הרבה יותר. בין היתר עבר הענף מהפכת מחשוב ההכרחית היום לצורך שליטה ובקרה.

ניהול מערכי אבטחה ובכלל זה ניהול חברות אבטחה הפך בשנים האחרונות לנושא מקצועי יותר מבעבר אשר נלמד, בין היתר, גם במוסדות להשכלה גבוהה.
יחד עם זאת ומכח הצורך בניהול תקין, פרקטי ומתקדם, מתבקש היה לבצע שדרוג גם בנושא המחשוב והבקרה שכן, בחברות המובילות בענף מדובר בניהול של אלפי עובדים.
הדרישות הרגולטוריות של משטרת ישראל מחד ואגף כלי יריה מאידך, דחקו רבות בחברות האבטחה לקבלת ההחלטה לעבור למערכות תמך ממוחשבות לניהול. "אין ספק", אומר בן פינקלשטיין מנכ"ל חברת "בן בטחון", מחלוצות המחשוב בענף, שירידת מחירי המחשבים, הנגישות הגבוהה ובעיקר רוחב הפס שהתרחב והוזל סייעו להגביר מגמה זו. ניהול מערך כה גדול ורחב של אלפי מאבטחים הפרושים ברמה ארצית, הפועלים תחת מס' סניפים ומס' מפעלים ראויים, דורש יכולות ניהול אחרות מבעבר.
חוק הגברת האכיפה היווה אף הוא קטליזטור למגמה זו. האכיפה המוגברת על חברות האבטחה, הלחץ המופעל על מזמיני השירות והחשש מתביעות ייצוגיות חייב את חברות האבטחה לרמת שליטה ובקרה שלא היו ידועות עד היום ושאינן ניתנות לביצוע ללא מערכות מחשוב מתקדמות.
"אנו פועלים היום בעשרות רבות של מתקנים", אומר פינקלשטיין, "כאשר על כל מתקן או אזור מופקד מנהל אשר אמון על הכנת סידורי העבודה. על מנת לפקח על הליך זה ועל מנת להימנע מחריגות מ'חוק שעות עבודה ומנוחה' ומניעת ביצוע שעות נוספות ללא אישור, הכנסנו השנה לשירותנו את מערכת 'SECU-SHIFT' שתוכננה ונכתבה במיוחד עבור חברות האבטחה ותואמת את דרישות צווי ההרחבה של חברות האבטחה".
עוד מוסיף עידן כהן, מנהל תחום המחשוב והבקרה בחברת "בן בטחון": "לקחנו חלק פעיל בפיתוח התוכנה לאחר שזו נבחנה כפיילוט במוקד החברה וראינו את יעילותה החלנו ביישומה בשאר מסגרות החברה. התהליך לא היה מובן מאליו וביצענו התאמות לצרכים ולאופי פעילות החברה והיום אנו מקבלים מענה לארבעה נושאים מרכזיים: התאמה לחוק שעות עבודה ומנוחה (תמ"ת), התאמה לדרישות פק"מ האבטחה (משטרת ישראל), התאמה לנהלי חברה (שעות נוספות) וכמובן התחשבות בבקשות העובד.
מלבד העובדה שקיבלנו מערכת שליטה ובקרה, מספקת החברה כלי יעיל, נוח ומתקדם, הן עבור העובדים המוזמנים להגיש בקשות שיבוץ באמצעות האינטרנט והן למנהלים להם ניתן כלי מקוון היודע לסדר עבורם את סידור העבודה ולהציע הצעות למי שבוחר לבצע את הסידור באופן ידני.
המערכת גם נותנת למנהלי הסניפים, יכולת שליטה ובקרה ברמה האזורית, במידה ואחד מהפקחים לא מצליח לסגור סידור עבודה הוא יכול לשלוח אל מנהל הסניף בקשת עזרה ובאמצעות המערכת הוא יכול לראות מי מכלל העובדים באזור יכול להתאים, כאשר המערכת מציגה בפניו רק את אותם עובדים שעונים על כל דרישות הפק"מ (חימוש, הכשרה, כשירות) וכמובן שהעובד פנוי לשיבוץ באותה משמרת חסרה".
דני מאבטח המועסק בפרוייקט היוקרתי של חברת "אמדוקס" אומר: "המערכת מאוד קלה וידידותית עבורנו. קל להגיש בקשות שיבוץ אותם אני מגיש באמצעות הטלפון הסלולארי ובאמצעותו אני גם רואה את סידור העבודה הסופי. באמצעות המערכת אני גם מקבל זימונים להדרכות ורענונים, תגבורים נדרשים ועוד".
"עד היום היינו מקדישים משאבים רבים של זמן עבודה ועלויות לצורך איסוף השעות השבועי בזמן הכנת המשכורות, כל זה עומד בימים אלו להשתנות", אומרת אוראל חשבת השכר של החברה. "בסוף כל שבוע הופך סידור העבודה שהסתיים לדו"ח שמירה בפועל של כל עובד וכן לכרטיס העבודה עליו חותמים העובדים עפ"י דרישת החוק".
"זו אינה התוכנה הראשונה אותה הטמענו בחברה וודאי שלא האחרונה", אומר בן, "מתחילת השנה עברנו לנהל את כל תחום הנשק וההכשרות בחברה באמצעות מערכת ממוחשבת של חברת 'רובין פיתוח מערכות מידע'. תוכנת 'בטחונית' מאפשרת לי, כמנהל החברה, שליטה על כלל פעולות הנשק בחברה, על כלל המפעלים הראויים וכן קבלת התראות טרם חריגה בכלל הפעולות הנדרשות ובכלל זה הכשרות ורענונים למאבטחים, חידוש רשיונות ומועדי תשלום אגרות, אימות נשקים ורענון הצהרות. ניהול ממוכן זה חוסך שעות רבות של עבודת מנהל ומונעת תקלות יקרות היכולות בנקל לסכן את החברה.
כיום חברת "בן בטחון" מהמובילות בענף, ממותגת כחלוצה בתחום מחשוב מערך האבטחה, הבא לידי ביטוי בהטמעת תהליכי עבודה תוך שילוב מערכות מתקדמות ותוכנה המאפשרת שליטה ובקרה טובות משהיו אי פעם.

 

הכותב הינו -מנהל השיווק של חברת בן בטחון (1989) בע"מ

אבטחה חקירה ותחקור מהימנות מערכי אבטחה ניהול כללי