המוקד רואה - מערך האבטחה בקרית גת

תאריך פרסום: 
20/05/2013

במסגרת פרוייקט "עיר ללא אלימות" נפתח לאחרונה בקרית גת מוקד עירוני רואה אשר משלים מהלך חדשני המשלב מענה אבטחתי, בטיחותי ושירותי לתושבי העיר

במהלך השנים האחרונות אנו עדים למס' רב של מודלים מבצעיים הפועלים תחת הכותרת "עיר ללא אלימות". תחת כותרת זו נמצא את פרויקט "השיטור העירוני", הממומן ע"י הרשויות המקומיות והמשרד לביטחון פנים ואת ה"השיטור המשולב" הכולל מגוון אפשרויות של שילוב בין פקחי עירייה, שוטרים, מתנדבים ואף אנשי אבטחה בשכר.
בכתבה שלפניכם אנו מציגים מודל כלל מגזרי ורב תחומי המוביל תפיסה אותה כינה ראש עיריית ניו יורק רודולף ג'וליאני; "תאורית החלונות השבורים "broken windows theory", הדוגלת בגישה הוליסטית לטיפול באלימות הכוללת שילוב בין גורמי חינוך, רווחה אכיפה עירונית ושיטור. גישה זו קראה לטיפול מיידי בכל גילוי של אלימות או הפרת סדר בנחישות שווה לטיפול שיוקדש לעבריינות קשה. הפן הביצועי של גישה זו נתמך במערך שליטה ובקרה ממוחשב אשר עוקב ומציג בצורה ברורה וגלויה את מוקדי האלימות בעיר (במקרה הניו-יורקי - פעילות חבורות הרחוב) על גבי עזרי שליטה שמוצגים בחדר הבקרה של העיר.
גישה דומה פגשנו בביקורנו במוקד העירוני החדש של עיריית קרית גת, אשר מרכז ומפקח על פעילות הפיקוח והשיטור העירוני ומשמש מוקד עירוני בשגרה ובחירום. המוקד הינו חלק מאגף הביטחון אשר מנוהל ביד רמה ע"י הגב' אילנית לוגסי העומדת בראש האגף מזה כשלוש שנים. אילנית החלה את דרכה המקצועית כקצינת הדרכה ואוכלוסייה במחוז לכיש של פיקוד העורף במסגרתו פעלה רבות מול קב"טים ברשויות המקומיות באזור. כשהשתחררה מצה"ל גויסה אילנית ע"י קב"ט עיריית קרית גת לעסוק בתחום אבטחת מוסדות החינוך.
לפני כשלוש שנים הוקם אגף בטחון עירוני ואילנית נבחרה לעמוד בראשו. נכון להיום מרכז האגף את מחלקת הפיקוח העירוני, המוקד העירוני ואת נושאי הבטחון והחירום. מחלקת הבטחון אחראית על תפעול הסיירים ומחלקת החירום אחראית על נושאי מל"ח והנחיות רח"ל.
"המוקד העירוני היה ממוקם עד לאחרונה באגף שפ"ע כפי שקיים בהרבה רשויות", מסבירה אילנית. "מבנה ניהולי זה יצר מס' בעיות, תפיסת ההפעלה הישנה ראתה במוקד העירוני גוף שמטרתו בקרה על הטיפול בקריאות תושבים. הגוף המטפל בקריאות אף הוא תחת אותו אגף וכך נוצר מצב שאין מי שיפקח ויבקר והוחלט שטוב יהיה אם אלו יהיו גופים נפרדים".
אי לכך, שאין הצדקה כלכלית ותפעולית בהחזקת שני מוקדים (ביטחוני ושרותי - 106) 24/7, הוחלט לאחד בין המוקדים וליצור מנגנון אחוד המטפל בכלל המטלות העירוניות, הן בחירום והן בשגרה. "זו תפיסה חדשנית", אומרת אילנית, "ראינו שיש כאן קשר חזק מאוד בין הסדר הציבורי לבין הבטחון. רצינו 'לאגד' את המשאבים ולהוסיף אנשי בטחון כפקחים ופקחים כאנשי בטחון ובכך לאפשר מתן מענה בזמן אמת לכלל האתגרים ובמקביל לחסוך במשאבים".
המוקד החדש נבנה במבנה יעודי שנרכש לאחרונה ע"י העירייה ואשר תוכנן מהיסוד לענות על צרכי המוקד גם בעת חירום. במבנה ממוקם גנרטור אשר בזמן נפילת חשמל מופעל אוטומטית ומספק את כל צרכי המוקד. טבילת האש של המבנה לחירום היה בעת מבצע "עמוד ענן" אשר במהלכו הייתה העיר קרית גת תחת התקפות טילים ואגף הביטחון פעל 24/7 מהמבנה הנוכחי.

המוקד הרואה
המוקד החדש הינו "מוקד רואה", מהמתקדמים בישראל, אשר תוכנן ע"י מר קובי גטלר מחברת "סקיונט" והוקם ע"י חברת "טופ סקיי ליין" וחב' "יורוקום" אשר זכו במכרז העירוני. המערכת כוללת בקרה ופיקוח על כשמונה אתרים מרכזיים בהם הותקנו מעל 40 מצלמות IP ובנוסף מפקח המוקד על מצלמות אזור התעשיה אשר מנוהלות ע"י חברת י.ש. גת. שהינה חברה משותפת למועצה אזורית יואב, באר טוביה, שפיר ולכיש להם מערכת מצלמות יעודית שכאמור מתחברת למוקד העירוני.
עלות הפרויקט מוערכת ביותר משניים וחצי מיליון ש"ח אשר הגיעו בחלקו מהמשרד לביטחון הפנים וזאת במסגרת פרויקט "עיר ללא אלימות" ומכספי העירייה. "פרויקט בגודל שכזה חייב מעורבות רציפה ועמוקה של ראש העיר אבירם דהרי אשר תמך וסייע בהקמתו.
מערך הסיור והפיקוח העירוני
מערך הסיור והפיקוח עובדים במשולב כאשר בשעות היום הדגש הוא על הפיקוח העירוני ואבטחת מוסדות החינוך ובשעות הערב והלילה הדגש הוא על הצד הביטחוני והסדר הציבורי בעיקר במוקדי פעילות בני הנוער. הסיירים שהינם עובדי עירייה עוברים הכשרה והסמכה והם בקיאים בחוקי העזר העירוניים כאשר פקח המוסמך ע"י ראש העיר יוכל לתת קנסות עירוניים ואם עבר הכשרה לאכיפה סביבתית, אזי יוכל לתת גם קנסות מדינה שהם תחת החוק על שמירת הנקיון, מניעת מטרדים ומפגעים, הקמות רעש וכו'.
"מערך הפיקוח והסיור עובד בכפיפה אחת עם משטרת העיר בפיקודו של סנ"צ עופר שומר", אומר אלדו שפירא מנהל מערך הסיור העירוני, "לעיתים מתבצע סיור משולב בו לוקחים חלק שוטר ואיש פיקוח. ישנן קריאות המועברות למוקד המשטרתי אשר עוברות לטיפול מערך הסיור ולהיפך. במוקד ישנו מכשיר קשר משטרתי, ואם אנו נזקקים לסיוע, אזי השוטרים ממהרים להגיע".
"המפקד הנוכחי מאוד קשוב לתושבים ולצרכיהם", מוסיפה אילנית, "התפיסה שלו היא שירותית והוא דואג שאחרון השוטרים יפנים את התפיסה הזו". אלדו מסכם: "אנו עובדים כגוף אחד ואף מקיימים מפגשים חברתיים יחד. הם מגבים אותנו ואנחנו אותם".
בשעות הלילה קיימת חפיפה גם עם אנשי "מוקד 99 - השמירה טכנולוגיות" שהיא הזכיינית העירונית בכל הקשור מערכת אזעקה ומצוקה למוסדות החינוך וציבור החברה מפעילה מוקד עצמאי וסיירים בשטח ובמידת הצורך אנו פועלים במשותף.
קרית גת גדלה מאוד בשנים האחרונות בעיקר תודות לגלי העליה האחרונים והיום מספר תושבי העיר גדול מ- 50,000. על מנת לענות על צרכי תושבי העיר מפעיל האגף כחמש ניידות, שלוש כפיקוח עירוני אחת לתחום מוסדות החינוך וניידת נוספת למוקד עירוני, אך בשעת הצורך מופעלות כלל הניידות בהתאם לדרישת המוקד. במהלך השנה וחצי האחרונות התקבלו מעל ל- 8700 קריאות אשר טופלו ע"י אנשי המוקד והסיור וכ- 80% מהם ללא מעורבות משטרתית.
"העבודה של הסייר היא מובנית עפ"י תוכנית עבודה סדורה", מדגיש אלדו. "יש ניידת אחת שעושה סיורים קבועים בפארקים ובגני משחקים במטרה לאתר ולמנוע ונדליזם כאשר השניה נותנת מענה לקריאות התושבים. נושא הנוכחות בעיר מאוד חשובה, וכמו כן דיאלוג שמקיימים סיירים עם הנערים בפארקים, הם מבינים שיש מעקב, יש בדיקה" ופיקוח.

אם נעשה משאל בין התושבים, האם הם יצביעו על שינוי בתחושת הביטחון בשל הקמת המערך המשולב ?
"בהחלט" אומר מר דני דהן הממונה על תוכנית "עיר ללא אלימות". "עפ"י סקר שנעשה מטעם המשרד לבטחון פנים משנה לשנה תחושת הביטחון האישי של התושבים עולה ולרוב הם גם לא עושים הפרדה בין השוטרים לבין הסיירים".
דני העומד בראש התוכנית משנת 2009, הינו קצין משטרה בדימוס בדרגת סגן ניצב, מוביל תוכנית רחבה הכוללת מעורבות בענייני חינוך רווחה ופנאי. כנציג המשרד לבט"פ היה שותף בהקמת המוקד העירוני שכאמור מומן בחלקו ע"י המשרד. "יש לזכור", מדגיש דני, "כי בקרית גת לא מופעל 'שיטור עירוני' כהגדרתו במשרד לביטחון פנים. 'שיטור עירוני' הינו פרויקט הממומן בחלקו ע"י המשרד לבט"פ ובחלקו ע"י הרשויות השותפות למיזם. בקרית גת המיזם הינו מקומי אך פועל באישור, בסמכות ובתמיכה שלנו".
יש לחץ גדול מאוד של השר לבט"פ לצמצום כלי הנשק הצמודים. ההצעה שעלתה לאחרונה מדברת על מעבר לנוהל "נשק עמדה" גם במוסדות החינו. מה דעתכם בנדון?
"אני חושבת", אומרת אילנית, "שצריך לחשוב איך לטייב את איכות המאבטחים ולסנן את מקבלי הנשק ולא על אבטחת הנשק עצמו. אנחנו סומכים על המאבטח כל היום לשמור על הילדים, מצד אחד ומצד שני לא יכולים לסמוך עליהם ולאפשר להם לקחת את הנשק הביתה - זה נשמע לא נכון. במקום זה, יש להשקיע יותר משאבים ולהעלות את השכר של המאבטחים ולהגדיר את התפקיד כעבודה מועדפת. השארת כלי הנשק במתקנים יכול להיות פתרון, אבל יש לתת את הדעת לנושא הפריקה, העברה והאחסון".
לסיכום,
המודל המובל ע"י אגף הביטחון ובסיוע המשרד לבט"פ מציע קונספט עבודה המוכיח עצמו כיעיל וישים, הן בשגרה והן בחירום וראוי כי ייבחן ברשויות מקומיות נוספות.

המפקד הנוכחי מאוד קשוב לתושבים ולצרכיהם. התפיסה שלו היא שירותית והוא דואג שאחרון השוטרים יפנים את התפיסה הזו. אנו עובדים כגוף אחד ואף מקיימים מפגשים חברתיים יחד. הם מגבים אותנו ואנחנו אותם.

אבטחה חירום והמשכיות תפקודית חקירה ותחקור טכנולוגיה באבטחה מהימנות מערכי אבטחה ניהול כללי